FS200R06KE3BOSA1
INFINEON
INFINEON SP000091928
image shown is a representation only
FS200R06KE3BOSA1
Description: 6xIGBT-MODULE 600V 200A ECONO3 Supplier: INFINEON Matchcode: FS200R06KE3 Rutronik No.: IGBT2990 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: ECONO3-4 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
200 A
td(on)
400 ns
td(off)
600 ns
P(tot)
150 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Mounting
IGBT4
Automotive
NO
Package
ECONO3-4
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000091928
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
EconoPACK™ 3 600V sixpack IGBT module with fast Trench/Fieldstop IGBT3, Emitter Controlled 3 Diode and NTC