FS150R12KT4BOSA1
INFINEON
INFINEON SP000369613
image shown is a representation only
FS150R12KT4BOSA1
Description: SIXPACK 1200V 150A EconoPACK3 Supplier: INFINEON Matchcode: FS150R12KT4 Rutronik No.: POWMOD1422 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: ECONO3-4 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
150 A
td(on)
115 ns
td(off)
370 ns
P(tot)
750 W
t(r)
25 ns
V(CEsat)
1.75 V