FS100R12W2T7B11BOMA1
INFINEON
FS100R12W2T7B11BOMA1
Description: IGBT-MOD 1200V 100A 6P EasyPack Supplier: INFINEON Matchcode: FS100R12W2T7_B11 Rutronik No.: IGBT2594 Unit Pack: 15 MOQ: 15 package: EASY2B-2 Packaging: TRAY
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
100 A
td(on)
200 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
THT V
Bodydiode
IGBT7
Automotive
NO
Package
EASY2B-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001656864
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
20 weeks
1200 V sixpack IGBT module:
EasyPACK™ 2B 1200 V, 100 A sixpack IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT7, Emitter Controlled 7 diode, NTC and PressFIT Contact Technology.
Summary of Features:
  • Low on state voltage VCE(sat) and Vf
  • Tvj op=175°C at overload
  • Enhanced controllability of dv/dt
  • Optimized switching losses for dv/dt = 5kV/µs