FF900R12IP4VBOSA1
INFINEON
FF900R12IP4VBOSA1
Description: 2-IGBT 1200V 900A PrimePACK2CAV Supplier: INFINEON Matchcode: FF900R12IP4V Rutronik No.: IGBT1548 Unit Pack: 3 MOQ: 3 package: PrimePACK2 Packaging: BOX
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
900 A
td(on)
1800 ns
td(off)
5100 ns
P(tot)
150 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT4
Automotive
NO
Package
PrimePACK2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP001156324
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
Supplier Lead time
100 weeks
PrimePACK™ 2 1200 V, 900 A half-bridge dual IGBT module especially developed for CAV applications. Including TRENCHSTOP™ IGBT4, Emitter Controlled 4 diode, NTC and soft switching chip.
Summary of Features
  • Vibration robustness up to 15g
  • Extended operation temperature Tvj op
  • High DC stability
  • High short circuit capability, self limiting short circuit current
  • VCEsat with positive temperature coefficient
  • Low VCEsat
  • 4 kV AC 1 min insulation