FF600R17KE3NOSA1
INFINEON
FF600R17KE3NOSA1
Description: 2-IGBT 1700V 600A IHM130-2 Supplier: INFINEON Matchcode: FF600R17KE3 Rutronik No.: IGBT2523 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: IHM130-2 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
600 A
td(on)
900 ns
td(off)
3700 ns
P(tot)
150 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT3
Automotive
NO
Package
IHM130-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000100584
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
1700V IHM 130mm Dual IGBT Module with IGBT3 - The best solution for your industry applications
Summary of Features
  • High reliability and robust module construction
  • UL recognised
Benefits
  • High power density for compact inverter designs
  • Standardized housing
Target Applications
  • drives
  • wind
  • solar
  • cav
  • ups
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
INFINEON
INFINEON FZ1600R17HP4B2BOSA2
FZ1600R17HP4B2BOSA2
Semiconductors
  • IGBT 1700V 1600A 1,9V...