FF600R06ME3BOSA1
INFINEON
INFINEON SP000374489
image shown is a representation only
FF600R06ME3BOSA1
Description: IGBT 600V 600A EconoDUAL3 Supplier: INFINEON Matchcode: FF600R06ME3 Rutronik No.: IGBT2144 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: ECONOD-3 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
600 A
td(on)
1200 ns
td(off)
1650 ns
P(tot)
150 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT3
Automotive
NO
Package
ECONOD-3
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000374489
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
EconoDUAL™3 600V dual IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT3, Emitter Controlled 3 diode and NTC
Summary of Features
  • Trench IGBT3
  • T(vj op) = 150°C