FF300R17ME3BOSA1
INFINEON
INFINEON SP000091966
image shown is a representation only
FF300R17ME3BOSA1
Description: IGBT 1700V 300A EconoDUAL3 Supplier: INFINEON Matchcode: FF300R17ME3 Rutronik No.: IGBT2378 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: ECONOD-3 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
300 A
td(on)
600 ns
td(off)
1650 ns
P(tot)
125 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT3
Automotive
NO
Package
ECONOD-3
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000091966
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
Description:
Summary of Features
  • Easy separation of DC and AC
  • Optimized Thermal Resistance Case to Heat Sink
  • Highest Power Density for compact Inverter Designs
Benefits
  • Compact Modules
  • Easy and most reliable assembly
  • No Plugs and Cables required
  • Ideal for Low Inductive System Designs
Target Applications
  • drives
  • wind
  • traction
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
INFINEON
INFINEON FZ1600R17HP4B2BOSA2
FZ1600R17HP4B2BOSA2
Semiconductors
  • IGBT 1700V 1600A 1,9V...