FF200R06KE3HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000085283
image shown is a representation only
FF200R06KE3HOSA1
Description: DUAL-IGBT-MODULE 600V 200A 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FF200R06KE3 Rutronik No.: IGBT2679 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62mm Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
260 A
td(on)
400 ns
td(off)
680 ns
P(tot)
175 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT3
Automotive
NO
Package
62mm
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000085283
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
Supplier Lead time
14 weeks
600 V, 200 A dual IGBT module
Our well-known 62 mm 600V dual IGBT modules are the right choice for your design.
Summary of Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 150 °C