FF1800R12IE5BPSA1
INFINEON
INFINEON SP001495678
image shown is a representation only
FF1800R12IE5BPSA1
Description: 2-IGBT 1200V 1800A PrimePACK3+ Supplier: INFINEON Matchcode: FF1800R12IE5 Rutronik No.: IGBT2512 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: PRIME3+-5 Packaging: TRAY
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
1800 A
td(on)
3600 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT5
Automotive
NO
Package
PRIME3+-5
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001495678
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
28 weeks
1200 V, 1800 A dual IGBT module
PrimePACK™3+ 1200 V, 1800 A dual IGBT module with IGBT5 and .XT interconnection technology, Trench/Fieldstop IGBT5, Emitter Controlled 5 diode and NTC. Also available with pre-applied Thermal Interface Material.
Summary of Features
  • Extended operation temperature Tvj op= 175°C
  • Output current increased by more than 25% in the same footprint
  • Copper Bonds for high current carrying capabilities
  • Sintering of chips for highest power cycling capabilities
  • Total losses reduced by up to 20%
  • Package with CTI > 400
Benefits
  • Increase in power density by up to 25%