FF1200R17IP5BPSA1
INFINEON
INFINEON SP001426000
image shown is a representation only
FF1200R17IP5BPSA1
Description: 2-IGBT 1700V 1200A PrimePACK2 Supplier: INFINEON Matchcode: FF1200R17IP5 Rutronik No.: IGBT2460 Unit Pack: 3 MOQ: 3 package: PRIME2-5 Packaging: TRAY
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
1200 A
td(on)
2400 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT5
Automotive
NO
Package
PRIME2-5
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001426000
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
28 weeks
1700 V, 1200 A dual IGBT module
PrimePACK™2 1700 V, 1200 A dual IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT5 and .XT interconnection technology, Emitter Controlled 5 diode and NTC.
Summary of Features
  • Extended operating temperature (T vjop = 175°C)
  • Output current increased by more than 25% in the same footprint
  • Copper Bonds for high current carrying capabilities
  • Sintering of chips for highest power cycling capabilities
  • Total losses reduced by up to 20%
  • Package with CTI > 400
Benefits
  • Increase in Power Density by up to 25%