FD300R12KE3HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000083496
image shown is a representation only
FD300R12KE3HOSA1
Description: IGBT Chop 1200V 300A ECONO 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FD300R12KE3 Rutronik No.: IGBT2445 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62MM-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
300 A
td(on)
480 ns
td(off)
1470 ns
P(tot)
150 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
YES V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT3-E3
Automotive
NO
Package
62MM-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000083496
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
1200 V, 300 A chopper IGBT module
Our well-known 62 mm 1200V chopper IGBT modules are the right choice for your design.
Summary of Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 125 °C (max 150 °C)