FD200R12KE3HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000083495
image shown is a representation only
FD200R12KE3HOSA1
Description: IGBT-Chopper 1200V 200A 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FD200R12KE3 Rutronik No.: IGBT2245 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62mm Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
200 A
td(on)
400 ns
td(off)
1050 ns
P(tot)
125 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT4
Automotive
NO
Package
62mm
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000083495
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
1200 V, 200 A chopper IGBT module
Our well-known 62 mm 1200 V chopper IGBT modules are the right choice for your design. Also available with Thermal Interface Material.
Summary of Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 125 °C (max 150 °C)