DZ1100N22KHPSA2
INFINEON
INFINEON SP001220510
image shown is a representation only
DZ1100N22KHPSA2
Description: RECT-DIODE 2200V 1100A PB70AT-1 Supplier: INFINEON Matchcode: DZ1100N22K Rutronik No.: POWMOD1116 Unit Pack: 1 MOQ: 1 package: PB70AT-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
2200 V
I(FAVM)
1100 A
I(FSM)
48000 A
V(F)
1.11 V
R(thjc)
0.048 K/W
T(j)min
-40 °C
T(j)max
150 °C
Material techn.
SI
Configuration
RECT DIODE
Housing
Modul
Automotive
NO
Package
PB70AT-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001220510
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
34 weeks
70 mm PowerBLOCK Rectifier Diode Modules are designed and assembled with high reliable pressure contact technology using an isolated copper base plate.