DD750S65K3NOSA1
INFINEON
INFINEON SP001027752
image shown is a representation only
DD750S65K3NOSA1
Description: 2-IGBT 6500V 750A IH11 Supplier: INFINEON Matchcode: DD750S65K3 Rutronik No.: IGBT1666 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: IH11 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
6500 V
I(C)
750 A
td(on)
1500 ns
td(off)
3000 ns
P(tot)
125 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
SMD V
Bodydiode
IGBT2
Automotive
NO
Package
IH11
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001027752
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
18 weeks
6500V IHV 130mm Diode Module with EC3 - Diode - The best solution for your traction and industry applications. Predestined to be combined with IGBT3 products.
Summary of Features
  • AlSiC Base Plate for increased Thermal Cycling Capability
  • Extended Storage Temperature down to T(stg) = -55°C
  • Package with CTI > 600
  • Package with enhanced Insulation of 10.2kV AC 1min