D1030N26TXPSA1
INFINEON
INFINEON SP000486314
image shown is a representation only
D1030N26TXPSA1
Description: RECT-DIODE 2600V 1030A BG-D5726K-1 Supplier: INFINEON Matchcode: D1030N26T Rutronik No.: POWMOD1376 Unit Pack: 6 MOQ: 6 package: BG-D5726K1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
2600 V
I(FAVM)
1030 A
I(FSM)
17000 A
V(F)
2.05 V
R(thjc)
0,0,38 K/W
T(j)min
-40 °C
T(j)max
160 °C
Material techn.
SI
Configuration
RECT DIODE
Housing
58mm