FTR-B3GB4.5Z-B10
FCL
FCL FTR-B3GB4.5Z-B10
image shown is a representation only
FTR-B3GB4.5Z-B10
Description: SIGNAL RELAY 4.5V 1A 1CO SMT Supplier: FCL Matchcode: FTRB3GB45ZB10 Rutronik No.: REL6091 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
4.5 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
145 Ohm
P(N) coil
140 mW
No. of coils
1
Switch current
1 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
AG AU
Switch freq.
0 MHz
Length
10.6 mm
Width
7.2 mm
Height
5.25 mm
Technology
SMT
Isol. voltage
1.5 kV
Protection clas
IP40
Diameter
0 mm