LDI92-3.6EN
DIOTEC
DIOTEC LDI92-3.6EN
image shown is a representation only
LDI92-3.6EN
Description: LDO VREG 3.6V 0,4A +-1% SOT-23-5 Supplier: DIOTEC Matchcode: LDI92-3.6EN Rutronik No.: STVREG1440 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SOT-23-5 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
LOWDROP
Mode
POS
Output Voltage
3.6 V
Output current
0.4 A
Tolerance
+-1 %
Op.Temp R.min
-40 °C
Op.Temp R.max
85 °C
Input Voltage
7.0 V
Dropout Voltage
450 mV
Quiescent curre
0.001 mA