LDI51-1.8EN-AQ
DIOTEC
DIOTEC LDI51-1.8EN-AQ
image shown is a representation only
LDI51-1.8EN-AQ
Description: LDO VREG 1,8V 0,5A +-2% SOT-23-5 Supplier: DIOTEC Matchcode: LDI51-1.8EN-AQ Rutronik No.: STVREG1449 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SOT-23-5 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
LOWDROP
Mode
POS
Output Voltage
1.8 V
Output current
0.5 A
Tolerance
+-2 %
Op.Temp R.min
-40 °C
Op.Temp R.max
125 °C
Input Voltage
18 V