BZT52C5V1
DIOTEC
DIOTEC BZT52C5V1
image shown is a representation only
BZT52C5V1
Description: Z-DIODE 0,5W 5,1V 5% SOD123 Supplier: DIOTEC Matchcode: BZT52C5V1 Rutronik No.: DZ10558 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SOD123 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
U(Z)
5.1 V
P(tot)
0.5 W
Tolerance
5 %
I(Z)
5 mA
Package
SOD123
Supplier Lead time
8 weeks
PANJIT
PANJIT MMSZ5231B_R1_00001
MMSZ5231B_R1_00001
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 5,1V 5% SOD123
  • package: SOD123
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY
VISHAY TZMC5V1-GS18
TZMC5V1-GS18
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 5,1V 5% MINIMELF
  • package: MINIMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY
VISHAY TZMC5V1-GS08
TZMC5V1-GS08
  • package: MINIMELF
PANJIT
PANJIT MMSZ5231B_R1_00301
MMSZ5231B_R1_00301
  • Z-DIODE 0,5W SOD - 123
  • package: SOD-123
PANJIT BZT52-B5V1_R1_00001
BZT52-B5V1_R1_00001
  • Z-DIODE 0,41W 5,1V 2% SOD123
VISHAY BZD27C5V1P-E3-08
BZD27C5V1P-E3-08
  • Z-DIODE 0,8W 5,1V 5% SMF
  • package: SMF
VISHAY BZD17C5V1P-E3-08
BZD17C5V1P-E3-08
  • Z-DIODE 0,8W 5,1V 5% SMF
  • package: SMF
PANJIT MMSZ5231A_R1_00001
MMSZ5231A_R1_00001
  • Z-DIODE 0,5W SOD - 123
PANJIT BZT52-B5V1S_R1_00001
BZT52-B5V1S_R1_00001
  • Z-DIODE 0,2W SOD - 323
  • package: SOD-323
VISHAY ZMY5V1-GS18
ZMY5V1-GS18
  • Z-DIODE 1,0W 5,1V 5% MELF