RTE1000N14
C&K
C&K Y36C00013FPLFT
image shown is a representation only
RTE1000N14
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
THT
Code
BCD
Plating
Au
No.of poles
1
No.of positions
10
Model construct
Straight
Stop position
No Y/N
Ground
No Y/N
Sealing
TOTALLY
max. I/ Switch
100 mA
Width
7.4 mm
Operating temp.
-25 to 85 °C
Actuator size
0 mm
Height
4.3 mm
Length
8 mm
Operating life
20000 cycles
Pitch
2.5 mm