RTE1000G14
C&K
C&K Y36C00413FPLFT
image shown is a representation only
RTE1000G14
Description: ROTARY DIP SWITCH, SMD, 10 POS Supplier: C&K Matchcode: RTE1000G14 Rutronik No.: SWITCH6684 Unit Pack: 1250 MOQ: 6250 Packaging: REEL
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
SMT
Code
BCD
Plating
Au
No.of positions
10
Ground
Yes Y/N
Sealing
IP00
max. I/ Switch
100 mA
Width
7.2 mm
Operating temp.
-25 to 85 °C
Height
4.3 mm
Length
7.4 mm
Operating life
20000 cycles
Pitch
2.5 mm