RTAP3ES12M25NS
C&K
C&K RTAP3ES12M25NS
image shown is a representation only
RTAP3ES12M25NS
Description: THT 6 pos. ACT25MM flat AG 30° Supplier: C&K Matchcode: RTAP3ES12M25NS Rutronik No.: SWITCH8070 Unit Pack: 48 MOQ: 2400 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
THT
Code
HEXA-COMPL
Plating
Ag
No.of poles
1
No.of positions
12
Model construct
Straight
Stop position
Yes Y/N
Ground
No Y/N
Sealing
IP00
max. I/ Switch
150 mA
Width
22 mm
Diameter
6.0 mm
Operating temp.
-20 to 70 °C
Actuator size
25 mm
Height
43.6 mm
Length
25.8 mm
Operating life
10000 cycles
Pitch
2.5 mm