N7E50-7516-PK-20
3M
3M N7E50-7516-PK-20
image shown is a representation only
N7E50-7516-PK-20
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
50
Contact pitch
1.27 mm
Number of rows
02
Contact style
MALE
Termin.style
SMT
Contact plating
GOLD
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
0.50 A
Voltage rating
1000 V
Series
N7E
Oper.temp.min.
-55 °C
Oper.temp.max.
85 °C