SMTDR1206-151M
3L
SMTDR1206-151M
Description: SMTDR1206 150uH 1300mA 20% WWT Supplier: 3L Matchcode: INDC150U20% Rutronik No.: IND19757 Unit Pack: 400 MOQ: 3200 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
150 µH
Mounting
SMD
Current rated
1300 mA
Tolerance
20 %
Technology
WIREWOUND
Current sat.
2600 mA
R(DC)typ.
0.22 Ohm
R(DC)max.
0.25 Ohm
Test frequency
0.1 MHz
Design
FERRITE
Enclosure type
UNSHIELDED
Length
18.54 mm
Width
15.24 mm
Height
7.11 mm
T(A)min
-40 °C
T(A)max
105 °C