VLMU35CL20-275-120
VISHAY
VISHAY VLMU35CL20-275-120
image shown is a representation only
VLMU35CL20-275-120
Description: UVC LED LOW 2,5mW 20mA 120° Supplier: VISHAY Matchcode: VLMU35CL20-275-120 Rutronik No.: LEDUV1079 Unit Pack: 1 MOQ: 2000 package: SMD Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
UVC
Peak wavelength
275 nm
Power
0.025 W
Forward current
20 mA
Forw.volt.min.
5 V
Forw.volt.max.
8 V
Radi. flux min.
1.6 mW
Radi. flux max.
2.5 mW
Voltage input
6.8 V
Forward current
0.02 A
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
80 °C
Wavelength min.
265 nm
Wavelength max.
285 nm
Automotive
NO
Package
SMD
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
12 weeks
VLMU35CL2.-275-120
DESCRIPTION VLMU35CL2.-275-120 is a ceramic based low power UVC LED with silicone lens for long life time. The package size is 3.45 mm x 3.45 mm x 1.38 mm and the radiant power  typically 3 mW at 20 mA in a wavelength range of 265 nm to  285 nm.
FEATURES
• Ceramic SMT package with silicone lens
• Dimension (L x W x H) in mm: 3.45 x 3.45 x 1.38
• DC forward current: up to 30 mA • Radiant power (typ.): 3 mW at 20 mA and 4.3 mW at 30 mA