HFD2/012-M-L2
HONGFA
HONGFA 45374230673
image shown is a representation only
HFD2/012-M-L2
Description: SIGNAL THT 2CO 3A 12DC Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFD2012ML2 Rutronik No.: REL9685 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil type
LATCHING 2
Chg.over
2
Coil resistance
720 Ohm
P(N) coil
200 mW
Switch current
3 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
AGPDAG
Switch freq.
0 MHz
Length
20.2 mm
Width
10.2 mm
Height
10.6 mm
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
Diameter
0 mm
Approvals
UR
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
24 weeks
Alternatives
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO