08720100SXS01200069002600250
BINDER MPE
08720100SXS01200069002600250
Description: 10P PINHEADER 2,54MM 2R Supplier: binder mpe Matchcode: 08720100SXS01200069002600250 Rutronik No.: COREC37150 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: INDIVIDUAL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
10
Contact pitch
2.54 mm
Number of rows
02
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
3.00 A
Voltage rating
250 V
Series
087-2-XXX
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
105 °C
Family
CONNECTOR
Brand
NO BRAND
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
INDIVIDUAL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
29 weeks
Request or order:
Please login
On request
On request
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
Amphenol CS
AMPH CS 75869-301LF
75869-301LF
Electromechanical Components
  • 10P MALE HEADER 2,54 VERTICAL
  • Packaging: TUBE
Topseller
PRECIDIP
PRECIDIP 833-87-010-10-457101
Electromechanical Components
  • 10P FEMALE HEADER 2R 2.00
  • Packaging: INDIVIDUAL
Amphenol CS
AMPH CS 20021121-00010C4LF
20021121-00010C4LF
  • 10P MINITEK 1.27MM...
  • Packaging: REEL
Topseller
AMPH CS 20021521-00010C1LF
20021521-00010C1LF
  • 10P MINITEK 1.27MM MALE HEAD.
  • Packaging: REEL
PRECIDIP
PRECIDIP 801-87-010-20-001101
  • 10P FEMHEADER RA 1R 2.54 THT
  • Packaging: BOX
AMPH CS 20021321-00010C4LF
20021321-00010C4LF
  • 10P MINITEK 1.27MM SH.HEAD.
PRECIDIP 8MM-11-0010-02-197
8MM-11-0010-02-197
  • 10P CONNECTOR VA
  • Packaging: BOX
  • 10P PIN HEADER 1R SMD 1.27MM