PCB-B-14-SA-25
ADAM TECH
PCB-B-14-SA-25
Description: 14P FFC/FPC LIF SMT 2.50mm PCB Supplier: ADAM TECH Matchcode: PCBB14SA25 Rutronik No.: CONN17744 Unit Pack: 29 MOQ: 5017 Packaging: BULK
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
14
Contact pitch
2.50 mm
Number of rows
02
Contact style
FEMALE
Termin.style
SMT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
1.00 A
Voltage rating
500 V
Series
PCB-B
Oper.temp.min.
-55 °C
Oper.temp.max.
85 °C