RC1218FK-07240RL
YAGEO
YAGEO RC1218FK-07240RL
image shown is a representation only
RC1218FK-07240RL
Description: RC1218 240R 1% 1W TK100 Supplier: YAGEO Matchcode: RC1218240R1% Rutronik No.: WRC48813 Unit Pack: 4000 MOQ: 4000 package: 1218 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Resistor value
240 Ω
Package
1218
Res.tolerance
1 %
Power rating
1 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
200 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C