RC0805JR-0736KL
YAGEO
YAGEO RC0805JR-0736KL
image shown is a representation only
RC0805JR-0736KL
Description: RC0805 36K 5% 0,125W TK100 Supplier: YAGEO Matchcode: RC080536K5% Rutronik No.: WRC31471 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 0805 Packaging: REEL
Resistor value
36K Ω
Res.tolerance
5 %
Power rating
0.125 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
150 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C