IDC2512ER1R0M
VISHAY
IDC2512ER1R0M
Description: IDC2512 1,0uH 2900mA 20% WWT Supplier: VISHAY Matchcode: INDC1,0U20% Rutronik No.: IND8262 Unit Pack: 2500 MOQ: 10000 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
1 µH
Mounting
SMD
Current rated
2900 mA
Tolerance
20 %
Technology
WIREWOUND
Current sat.
2900 mA
R(DC)max.
0.05 Ohm
Test frequency
0.1 MHz
Design
FERRITE
Enclosure type
UNSHIELDED
Length
6.6 mm
Width
4.45 mm
Height
2.92 mm
T(A)min
-40 °C
T(A)max
125 °C