CRCW12062R40FKEA
VISHAY
VISHAY CRCW12062R40FKEA
image shown is a representation only
CRCW12062R40FKEA
Description: RC1206 2,4R 1% 0,25W TK100 Supplier: VISHAY Matchcode: RC12062,4R1% Rutronik No.: WRC56085 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 1206 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
2.4 Ω
Package
1206
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.25 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
200 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C