CRCW08056R80FKEAHP
VISHAY
CRCW08056R80FKEAHP
Description: HP0805 6,8R 1% 0,5W HIGHPOWER Supplier: VISHAY Matchcode: RC08056,8R1% Rutronik No.: WRC55556 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 0805 Packaging: REEL
Resistor value
6.8 Ω
Temp.coeff.
100 ppm
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.5 W
Technology
THICKFILM
Max.oper.temp.
155 °C
Max.oper.volt.
150 V
Spec.features
HIGHPOWER
Min.oper.temp.
-55 °C