BZT55C15-GS08
VISHAY
VISHAY BZT55C15-GS08
image shown is a representation only
BZT55C15-GS08
Description: Z-DIODE 0,5W 15V 5% QUADROMELF Supplier: VISHAY Matchcode: BZT55C15 Rutronik No.: DZ9058 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: QUADROMELF Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
15 V
P(tot)
0.5 W
Tolerance
5 %
I(Z)
5 mA