BZG05B3V3-M3-08
VISHAY
VISHAY BZG05B3V3-M3-08
image shown is a representation only
BZG05B3V3-M3-08
Description: Z-DIODE 1,25W 3,3V 2% SMA Supplier: VISHAY Matchcode: BZG05B3V3-M3 Rutronik No.: DZ11204 Unit Pack: 1500 MOQ: 6000 package: SMA Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
3.3 V
P(tot)
1.25 W
Tolerance
2 %
I(Z)
80 mA
Package
SMA
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
B
Supplier Lead time
14 weeks
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 28.05.2026
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
PANJIT
PANJIT MMSZ5226B_R1_00001
MMSZ5226B_R1_00001
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 3,3V 5% SOD123
  • package: SOD123
  • Packaging: REEL
Topseller
PANJIT
PANJIT BZX84C3V3_R1_00001
BZX84C3V3_R1_00001
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,41W SOT - 23