BZG03C56-M3-08
VISHAY
VISHAY BZG03C56-M3-08
image shown is a representation only
BZG03C56-M3-08
Description: Z-DIODE 1,25W 56V 5% SMA Supplier: VISHAY Matchcode: BZG03C56 Rutronik No.: DZ11356 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 package: SMA Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
56 V
P(tot)
1.25 W
Tolerance
5 %
I(Z)
10 mA
Package
SMA
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
B
Supplier Lead time
14 weeks
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 28.05.2026
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
VISHAY
VISHAY BZD27C56P-E3-08
BZD27C56P-E3-08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,8W 56V 5% SMF
  • package: SMF
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY TZMC56-GS08
TZMC56-GS08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 56V 5% MINIMELF