TK72E12N1,S1X(S
TOSHIBA
TOSHIBA TK72E12N1,S1X(S
image shown is a representation only
TK72E12N1,S1X(S
Description: N-CH 120V 72A 4,4mOhm TO220-3 Supplier: TOSHIBA Matchcode: TK72E12N1,S1X(S Rutronik No.: TMOSP11304 Unit Pack: 50 MOQ: 700 package: TO-220 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
120 V
I(D)at Tc=25°C
72 A
RDS(on)at 10V
4.4 mOhm
Q(g)
130 nC
P(tot)
255 W