B41231A9568M060
TDK EPCOS
TDK EPCOS B41231A9568M060
image shown is a representation only
B41231A9568M060
Description: B41231 5600uF 100V 20% 35x45/10 Supplier: TDK EPCOS Matchcode: TR5600U100V10,0 Rutronik No.: KEL26235 Unit Pack: 60 MOQ: 240 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
5600 µF
V(N)
100 V
Style
SNAP IN
Rutronik size
35x45 mm
Pitch
10 mm
Permis.T(A)max
85 °C
Lifetime @Tamax
2000 h
I(@100kHz/T(A)m
8242 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Wire length
6 mm
Con. design
NA
Wirelength tol.
1 mm
Supp. case size
35x45 mm