VLS252012CX-100M
TDK
VLS252012CX-100M
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
10 µH
Mounting
SMD
Current rated
970 mA
Tolerance
20 %
Technology
WIREWOUND
Current sat.
880 mA
R(DC)typ.
0.402 Ohm
R(DC)max.
0.482 Ohm
Test frequency
1 MHz
Design
FERRITE
Enclosure type
SHIELDED
Length
2.5 mm
Width
2 mm
Height
1.2 mm
T(A)min
-40 °C
T(A)max
105 °C