CGA5L1X7R1C106K160AC
TDK
TDK CGA5L1X7R1C106K160AC
image shown is a representation only
CGA5L1X7R1C106K160AC
Description: KC 10µF 1206 10% 16V X7R AECQ Supplier: TDK Matchcode: KC10U1206X7R016KAECQ Rutronik No.: KKS3797 Unit Pack: 2000 MOQ: 4000 package: 1206 Packaging: REEL BLI
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
10µ F
Case size
1206
Dielectric
X7R
V(N)
16 V
Tolerance
10%
Product status
PRODUCTION
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
2 mm
Termination
NISN
Length
3.2 mm
Diameter/width
1.6 mm
Height
1.6 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
4 mm