CGA2B1X7R1A154K050BC
TDK
TDK CGA2B1X7R1A154K050BC
image shown is a representation only
CGA2B1X7R1A154K050BC
Description: KC 150nF 0402 10% 10V X7R AECQ Supplier: TDK Matchcode: KC150N0402X7R010KAECQ Rutronik No.: KKK23698 Unit Pack: 10000 MOQ: 30000 package: 0402 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
150n F
Case size
0402
Dielectric
X7R
V(N)
10 V
Tolerance
10%
Product status
PRODUCTION
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
2 mm
Termination
NISN
Length
1 mm
Diameter/width
0.5 mm
Height
0.5 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
2 mm
Packaging
REEL PAP
Automotive
AEC-Q(200)
RoHS Status
RoHS-conform
Package
0402
Style
CHIP
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
C
Supplier Lead time
16 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
YAGEO
YAGEO AC0603KRX7R8BB154
AC0603KRX7R8BB154
Passive Components
  • KC 150nF 0603 10% 25V X7R AECQ
  • package: 0603
  • Packaging: REEL PAP
Topseller
YAGEO
YAGEO AC0603KRX7R9BB154
AC0603KRX7R9BB154
Passive Components
  • KC 150nF 0603 10% 50V X7R AECQ