B72220S0170K101
TDK EPCOS
TDK EPCOS B72220S0170K101
image shown is a representation only
B72220S0170K101
Description: VDR 20mm DC=22V CL=53V 14J Supplier: TDK EPCOS Matchcode: VR17V2010 Rutronik No.: WVDR2996 Unit Pack: 250 MOQ: 1500 package: 20mm Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
21.5 mm
U(AC)
17 V
U(DC)
22 V
U(CL)
53 V
Power rating
0.20 W
Max.current
2000 A
Energy
14 J
Max.oper.temp.
105 °C
Packaging
BULK
Width
4.8 mm
Min.oper.temp.
-40 °C
Automotive
NO
Height
25 mm
Package
20mm