RCR875DNP-102K
SUMIDA
SUMIDA RCR875DNP-102K
image shown is a representation only
RCR875DNP-102K
Description: RCR875DNP 1000uH 230mA 10% WWT Supplier: SUMIDA Matchcode: INDR1000U10% Rutronik No.: IND14690 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: BULK
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
1000 µH
Mounting
RADIAL
Current rated
230 mA
Tolerance
10 %
Technology
WIREWOUND
R(DC)max.
0.00272 Ohm
Test frequency
0.1 MHz
Design
FERRITE
Enclosure type
SHIELDED
Pitch
5 mm
Height
7.5 mm
Diameter
8.3 mm
T(A)min
-40 °C
T(A)max
85 °C