RCH8011NP-102L
SUMIDA
SUMIDA RCH8011NP-102L
image shown is a representation only
RCH8011NP-102L
Description: RCH8011NP 1000uH 490mA 15% WWT Supplier: SUMIDA Matchcode: INDR1000U15% Rutronik No.: IND12479 Unit Pack: 100 MOQ: 6200 package: RCH8011 Packaging: BULK
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Inductance
1000 µH
Mounting
RADIAL
Current rated
490 mA
Tolerance
15 %
Technology
WIREWOUND
Current sat.
1532 mA
R(DC)typ.
1.915 Ohm
Design
FERRITE
Enclosure type
UNSHIELDED
Height
10.8 mm
Diameter
7.8 mm
T(A)min
-30 °C
T(A)max
100 °C