MTB0300T
SAURO
SAURO MTB0300T
image shown is a representation only
MTB0300T
Description: 03P Terminal_Block 3.81mm Supplier: SAURO Matchcode: MTB0300T Rutronik No.: CONN1303 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: INDIVIDUAL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
03
Contact pitch
3.81 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
THR
Contact plating
TIN
Orientation
ANGLED
Current rating
17.5 A
Voltage rating
300 V
Series
MTB
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
110 °C