MSG05001-0G
SAURO
SAURO MSG05001-0G
image shown is a representation only
MSG05001-0G
Description: 05P Terminal_Block 5.00mm 180° Supplier: SAURO Matchcode: MSG050010G Rutronik No.: CONN3058 Unit Pack: 350 MOQ: 1400 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
05
Contact pitch
5.00 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
24.0 A
Voltage rating
300 V
Series
MSG
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
110 °C