63ZL470MEFC16X20
RUBYCON
RUBYCON 63ZL470MEFC16X20
image shown is a representation only
63ZL470MEFC16X20
Description: ZL 470uF 63V 20% 16x20/7,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX470U63V7,5 Rutronik No.: KEL16817 Unit Pack: 600 MOQ: 2400 Packaging: BULK
Find Alternatives
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
470 µF
V(N)
63 V
Style
RADIAL
Rutronik size
16x20 mm
Pitch
7.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
5000 h
Z(100kHz/20°C)
45 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
1990 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
16x20 mm