6.3TWL1000MEFCCE10X16
RUBYCON
RUBYCON 6.3TWL1000MEFCCE10X16
image shown is a representation only
6.3TWL1000MEFCCE10X16
Description: TWL 1000uF 6,3V 20% 10x16/5,0 C Supplier: RUBYCON Matchcode: LCL1000U6,3V5,0 Rutronik No.: KEL20319 Unit Pack: 1000 MOQ: 6000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1000 µF
V(N)
6.3 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x16 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
85 °C
Lifetime @Tamax
2000 h
I(@100kHz/T(A)m
792 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Wire length
3.5 mm
Con. design
NA
Wirelength tol.
0.5 mm
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
10x16 mm