50YXG220MEFCT810X16
RUBYCON
RUBYCON 50YXG220MEFCT810X16
image shown is a representation only
50YXG220MEFCT810X16
Description: YXG 220uF 50V 20% 10x16/5,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX220U50V5,0 Rutronik No.: KEL19308 Unit Pack: 500 MOQ: 5000 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
220 µF
V(N)
50 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x16 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
4000 h
Z(100kHz/20°C)
84 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
1050 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
10X16 mm
Reel step
12.7 mm