50YXF2200MEFC18X35.5
RUBYCON
RUBYCON 50YXF2200MEFC18X35.5
image shown is a representation only
50YXF2200MEFC18X35.5
Description: YXF 2200uF 50V 20% 18x35/7,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX2200U50V7,5 Rutronik No.: KEL18730 Unit Pack: 200 MOQ: 1000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
2200 µF
V(N)
50 V
Rutronik size
18x35 mm
Pitch
7.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
10000 h
Z(100kHz/20°C)
25 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
2200 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
18x35,5 mm